Jarenlang las ik vooral Young Adult boeken met als voorkeur de fantasyvariant, maar de afgelopen jaren is mijn leessmaak veranderd. En waar ik eerst dacht dat ik voor altijd in de YA hoek zou blijven hangen, moet ik toch bekennen dat de realiteit anders is.
Betekent dit dat ik helemaal geen YA meer lees? Nee. Ik lees en schrijf het nog steeds, mede voor mijn werk. Ik vind het namelijk heel erg belangrijk dat ik de jongeren op school het juiste boek kan blijven aanraden en daarom wil ik zo nu en dan een boek voor jongeren blijven lezen. Wel zijn dit vaak de wat realistischere boeken, omdat die op het gebied van onderwijs het meest passend zijn.
En tja, de YA fantasy is langzaam toch te kinderlijk. Dit bedoel ik niet negatief, maar ik heb de laatste tijd veel meer dark (paranormal) romance en romantasy heb gelezen. En die boeken zijn heftiger. De dreiging is hoger, er gebeuren meer heftigere dingen en ik weet niet, het is minder zoetsappig ofzo? En dat bevalt me wel. Nu helpt het ook dat we met D&D vaak veel horror en traumatische dingen meemaken, dus het ligt allemaal een beetje in de lijn der verwachting.
Vind ik het jammer dat ik anders ben gaan lezen? Ja en nee. Ja, omdat ik het jammer vind dat er minder grote YA hypes zijn en veel boeken op elkaar begonnen te lijken. Ik heb jarenlang genoten van YA, maar het lijkt wel alsof het steeds lastiger wordt om een goed YA boek te vinden. Ik ben dan ook ontzettend blij met de geweldige jeugdthriller auteurs in Nederland, omdat zij perfecte boeken aanleveren voor jongeren. En ik schrijf het natuurlijk zelf ook en door zelf in de doelgroep te blijven lezen, maakt mijn eigen werk ook beter.
Maar ik zeg ook nee. Omdat mensen veranderen en het oké is om een andere smaak te krijgen. Ik vind het leuk dat ik nu meer kan afwisselen (want dark romance gaat op den duur ook op elkaar lijken). Ik zie het dan ook meer dat ik mijn leessmaak heb verbreed. En ik heb ook echt wel een voorkeur, want ‘gewone’ romance trekt me nog steeds niet echt.
En weet je? Het is helemaal prima als je opeens iets anders wilt lezen. Laten we stoppen met denigrerend spreken over een specifiek genre. Laat mensen lezen wat ze willen, zonder oordeel. Want lezen is lezen en het is hard nodig dat meer mensen een boek oppakken.
Merk je dat jouw leesvoorkeuren met de tijd veranderd zijn?


Geef een reactie